AYRILIK GERÇEKTEN CAN YAKAR

Uz. Psk. Aliye KARAŞAHİN

Ayrılık sevdiğinizden kopmak fikri herkesin canını yakar. Yemek ve uyku düzeniniz bozulabilir. Eskiden zevk aldığınız şeyleri yaparken aynı tadı almazsınız. Bu tepkilerin her biri normaldir zira sevdiğiniz ve alışık olduğunuz biriyle duygusal bağı kesmek herkesi üzer. Alışkanlıkların yitimi, rutinin kaybı, yaşanamamış güzel günler; pişmanlıklar ve hayal kırıklıkları, geçmiş ve gelecek birbirine girer.

Ayrılan çiftlerden çokça kez duyarsınız; ‘Bir yerim koptu sanki içim acıyor, nefes alamıyorum…’  ‘Canım yanıyor’ ise sık duyduğunuz ve belki de en çok söylediğinizdir. Ruh görülen bir şey olmadığından ona dokunan her şeyin tarifi de somutlaştırma üzerinden gidiyor; fakat sahiden ayrılık canınızı yakıyor desem! Yani ruhsal acıyı fiziksel olarak da hissediyorsunuz.

Michigan Üniversitesi’nde ilişkileri yeni bitmiş kişilere, eski sevgililerinin fotoğrafları gösterilerek fMRI taraması yapılıyor. Tarama da deneklerin beyninde, fiziksel acı sırasında aktivasyon gösteren alanların aktivasyon gösterdiği saptanıyor. Oysa aynı deneklere arkadaşlarının fotoğrafları gösterildiğinde beyinde herhangi bir fark gözlenmiyor.

Demek ki ‘Ruhum sancıyor, kalbim kırık, incindim, yıprandım, taşıyamıyorum artık’ gibi tüm fiziksel ifadelerin aslında bir karşılığı var. Sahiden kol kırılması gibi kalp kırılması da beyinde aynı acı etkisini yaratıyor. Depresif hisler; psikosomatik kas ağrılarına, mide sancılarına dönüşüyor. Her yolla ruhsal birikimler bedeninizde sempatik sistemi harekete geçirip bizi korumaya çalışır. Bu ağrıların çoğu stresten ifadesini kullanarak aslında ruhsal duygu durumunun bedeni nasıl etkilediğini az çok biliyorduk. Ancak bu son ayrılıkla ilgili çalışma romantik ilişkilerin bitişinin beyinde acıyı resmen hissettiğimizi kanıtladı.

Son olarak;

‘ Benim yüreğime üç mesele kor

Biri hasret biri vuslat biri dert’ der Şerif

Her ruhsal yaşantının size direkt etkisini unutmayın ve hiçbir duygusal olayı basite indirgemeyin.